Γενικά

27 Jul, 2021 Ώρα 12:06

Από νίκη σε νίκη ο Γιάννης Καπετάνιος στο πρωτάθλημα αναβάσεων by Psaltis/ENEOS

Thumbnail

Το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Αναβάσεων by Psaltis Auto Parts & ENEOS Motor Oil συνεχίστηκε την Κυριακή 25 Ιουλίου με την ανάβαση Κάτω Δρυ. Διοργανωτής ήταν ο Σύνδεσμος Αυτοκινήτου Λάρνακας και ο αγώνας τελούσε υπό την αιγίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου. Η ανάβαση Κάτω Δρυ, μήκους 2.5km, διεξήχθη εις μνήμη του Άθου Νικηφόρου, μέλους του Συνδέσμου Αυτοκινήτου Λάρνακας και μεγάλου πρωταγωνιστή στους αγώνες ανάβασης.

Close

Στο αγωνιστικό μέρος ο Γιάννης Καπετάνιος ήταν για ακόμα μια φορά ανίκητος κάνοντας το τρία στα τρία την φετινή σεζόν. Το 01:12.120 που πέτυχε στην πρώτη επίσημη διαδρομή ήταν και ο καλύτερος χρόνος της ημέρας κάνοντας ένα ακόμα βήμα προς το φετινό τίτλο. Ο Ιάσωνας Φαίδωνος ολοκλήρωσε δεύτερος τον αγώνα με χρόνο 01:16.790 τον οποίο σημείωσε στο δεύτερο χρονομετρημένο πέρασμα. Πολύ καλή ήταν και η απόδοση του Στέλιου Σάββα ο οποίος σημείωσε τον καλύτερο του χρόνο (01:17.190) επίσης στην δεύτερη χρονομετρημένη διαδρομή τερματίζοντας τρίτος γενικής. Στην τέταρτη θέση πλασαρίστηκε ο οδηγός της Psaltis Autoparts Αβραάμ Αβραάμ με χρόνο 01:17.630 και τον ακολούθησαν στην πέμπτη και έκτη θέση οι Φώτος Φωτιάδης και Χρήστος Πολυκάρπου με χρόνο 01:19.770 και 01:20.500 αντίστοιχα.

Close

Ο Κώστας Νικηφόρου έτρεξε για πρώτη φορά φέτος σε αγώνα ανάβασης και με χρόνο 01:22.800 τερμάτισε στην έβδομη θέση. Όγδοος ο Γιάννος Καδής με 01:21.060 ενώ την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Χάρης Κατρίνης με 1:24.570 και Νίκος Σπύρου με καλύτερο χρόνο το 01:22.290.

Στις επιμέρους κατηγορίες, ο Γιάννης Καπετάνιος ήταν ο νικητής στην RC E2. Δεύτερος σε αυτή την κατηγορία τερμάτισε ο Ιάσωνας Φαίδωνος και τρίτος ο Στέλιος Σάββα.

Στην κατηγορία RC E1 πρώτος ολοκλήρωσε ο Αβραάμ Αβραάμ με το Nissan Pulsar GTi και δεύτερος ο Γιάννος Καδής με Honda Civic. Νικητής στην κατηγορία 2WD S αναδείχθηκε ο Χρήστος Πολυκάρπου με το Psaltis Autoparts BMW, δεύτερος τερμάτισε ο Νίκος Σπύρου και τρίτος ο Μηνάς Μηνά. Την κατηγορία RCS 2 κέρδισε ο Φώτος Φωτιάδης, με τους Χρήστο Πολυκάρπου και Χρήστο Κάττο με τα Psaltis Autoparts BMW να ολοκληρώνουν στην δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα. Τέλος, στην κατηγορία RCS 1 πρώτος τερμάτισε ο Νίκος Σπύρου, δεύτερος ο Μηνάς Μηνά και τρίτος ο Μάριος Κωνσταντινίδης με το Psaltis/Exide VW Golf II.

Ο επόμενος αγώνας για το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Αναβάσεων by Psaltis Auto Parts & ENEOS Motor Oil θα διεξαχθεί στις 19 Σεπτεμβρίου σε τοποθεσία που θα ανακοινωθεί σύντομα.

Χορηγός του αγώνα αλλά και του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Αναβάσεων 2021 είναι η εταιρία Psaltis Auto Parts & ENEOS Motor Oil.

12 Apr, 2024 Ώρα 14:43

Στη Βαλένθια ξεκινάει η χρονιά για τον Βλαδίμηρο Τζιωρτζή

Thumbnail

Με στόχο να κάνει μία καλή αρχή στη νέα χρονιά του NASCAR Whelen Euro Series, στην οποία θα συμμετάσχει στην ανώτατη κατηγορία, την EURO NASCAR PRO, ο Βλαδίμηρος Τζιωρτζής θα αγωνιστεί το Σαββατοκύριακο 13-14 Απριλίου στη Βαλένθια, στον εναρκτήριο αγώνα της σεζόν. Είναι η πέμπτη χρονιά που βρίσκει τον Τζιωρτζή στο NASCAR όπου έκανε ντεμπούτο το 2020 ενώ ο Κύπριος οδηγός έχει εγκριθεί και για αγώνες σε οβάλ πίστες στις ΗΠΑ.

Close

«Έχω στόχο να κερδίσω στη Βαλένθια, όπως έκανα πέρσι με δυο νίκες στη EURO NASCAR 2 και ένα βάθρο στη EURO NASCAR PRO» επισημαίνει ο Κύπριος οδηγός, ο οποίος συμπληρώνει για τον μακροπρόθεσμο στόχο του στη χρονιά: «Θέλουμε να πετύχουμε τα καλύτερα πλασαρίσματα που μπορούμε και να σκοράρουμε τους πλείστους βαθμούς, καθώς θα βοηθήσει καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς και ιδίως στον τελικό στο Βέλγιο».

Ο Τζιωρτζής θα επικεντρωθεί στην φετινή σεζόν μόνο στην κατηγορία EURO NASCAR PRO, σε αντίθεση με την περσινή περίοδο κατά την οποία έτρεχε παράλληλα και στην EURO NASCAR 2, στην οποία μέχρι τον τελικό της χρονιάς διεκδικούσε τον τίτλο.

Close

«Είμαι αρκετά θετικός γιατί δουλέψαμε πολύ σκληρά με την ομάδα σε όλη τη διάρκεια του χειμώνα, από τον περασμένο Νοέμβρη μέχρι σήμερα, με το αυτοκίνητο και τις αλλαγές που θα έχει το αυτοκίνητο, με τους νέους κανονισμούς» σημειώνει και προσθέτει: «Είμαστε πανέτοιμοι, βρήκαμε τις ρυθμίσεις, αναλόγως πολύ γρήγορα, κάτι που είναι πολύ θετικό και είμαι έτοιμος να δώσω τον καλύτερο μου εαυτό».

Close

Γι’ ακόμη μία χρονιά θα αγωνίζεται με την ομάδα Academy Motorsport / Alex Caffi Motorsports, με το αυτοκίνητο με αριθμό «Νο5».

Το πρόγραμμα

Στη μήκους 4,005χλμ. πίστα της Βαλένθια, Circuit Ricardo Tormo, ο Βλαδίμηρος Τζιωρτζής είχε καταγράψει επιτυχίες στο παρελθόν. Πέραν από τα περσινά πεπραγμένα του είχε πετύχει την παρθενική νίκη του στη EURO NASCAR 2 το 2022, ενώ έχει άλλες τέσσερις παρουσίες (σ.σ. δυο ως δεύτερος και ισάριθμες ως τρίτος) στο βάθρο το 2021 και το 2020 όταν αγωνιζόταν ως rookie.

Το Σάββατο (13/04) το πρωί θα γίνουν τα πρώτα προκριματικά της χρονιάς και το απόγευμα θα ακολουθήσει η πρώτη κούρσα, ενώ η δεύτερη θα πραγματοποιηθεί το απόγευμα της Κυριακής (14/04).

Μετά τον αγώνα στη Βαλένθια, θα ακολουθήσουν οι αγώνες σε Vallelunga (Ιταλία), Brands Ηatch (Αγγλία), Raceway Venray (Ολλανδία) και Most (Τσεχία) πριν από τον ημιτελικό σε Oschersleben (Γερμανία) και ακολούθως τον τελικό στη Zolder (Βέλγιο).

Ο Βλαδίμηρος Τζιωρτζής αγωνίζεται με την στήριξη του Κυπριακού Οργανισμού Αθλητισμού, τον χορηγούν η ALCO Filters, η ENEOS Motor Oil και η Psaltis Auto Parts και τον υποστηρίζουν η Televantos Used Trucks, η PrivenGAS, το Sana Hiltonia και η πίστα Daytona.