Γενικά

12 Oct, 2021 Ώρα 09:33

Νικητής και πάλι ο Γιάννης Καπετάνιος στο αγώνα Πρωταθλήματος Αναβάσεων στον Άγιο Τύχωνα

Thumbnail

Το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Αναβάσεων 2021 by Psaltis Autoparts / ENEOS Motor Oil συνεχίστηκε με τον αγώνα στον Άγιο Τύχωνα – Αρμενοχώρι. Μια άψογη διοργάνωση του Σωματείου Cydra υπό την καθοδήγηση του Πάμπου Λαού της Λέσχης Λάρνακας αλλά και βοήθειας από φίλους της Λέσχης Λεμεσού, χωρίς παρατράγουδα και καθυστερήσεις, όπου οι θεατές απόλαυσαν δυνατές συμμετοχές.

Close

eneos

Close

Στην κατηγορία Ε2 ο Γιάννης Καπετάνιος έδειξε την ανωτερότητα του καταλαμβάνοντας για ακόμη μια φορά την 1η θέση γενικής.

Close

2ος γενικής ήταν ο Στέλιος Σάββα με το Mazda MX5 με μόλις 5 χιλιοστά διαφορά από τον 3ο γενικής που ήταν ο Αβράμης Αβραάμ με το γνωστό Nissan Pulsar. Ο Αβραάμ κέρδισε παράλληλα και την κατηγορία RCE1.

4ος Γενικής ήταν ο Φαίδωνας Φαίδωνος ο οποίος οδήγησε στο όριο το Silvia του. Στην 5η θέση γενικής και πρώτος στην κατηγορία RCS2 ήταν ο Φώτος Φωτιάδης και στην 6η θέση ήταν ο Νικόλας Κωνσταντίνου με συνοδηγό τον Νικόλα Ψύλλο οι οποίοι εντυπωσίασαν με το Mitsubishi Galant VR4.

Ο Χρίστος Πεγιάζης τερμάτισε στην 7η θέση γενικής αφήνοντας πολύ καλές εντυπώσεις ενώ ο «φρέσκος μπαμπάς» Χρήστος Πολυκάρπου ήταν 8ος γενικής αφήνοντας ανοικτούς λογαριασμούς για την κατηγορία RCS2 καθώς και στην 2WDS, όπου προηγείται.

9ος γενικής ήταν ο Στέφανος Αυγουστή που έτρεχε με το πανέμορφο Golf ενώ στη 10η θέση και πρώτος στην RCS1 ήταν ο Νίκος Σπύρου με το πολύ γρήγορο Honda του.

Δείτε όλα τα αποτελέσματα εδώ.

Ο επόμενος αγώνας, τελευταίος της χρονιάς, θα διεξαχθεί στις 28 Νοεμβρίου.

Χορηγός του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Αναβάσεων 2021 είναι η εταιρεία Psaltis Autoparts / ENEOS Motor Oil.

Βασικός υποστηρικτής του πρωταθλήματος, παρά τις δυσκολίες λόγω των αυξημένων κοστολογίων των αγώνων, είναι η εταιρεία STS Events, η οποία έδωσε ζωή σε αυτό τον θεσμό και τον κρατάει ζωντανό.

Τον αγώνα στήριξε επίσης η επερχόμενη μεγάλη έκθεση Boyz Stuff Show η οποία διοργανώνεται φέτος στις 20 – 21 Νοεμβρίου στη Λευκωσία και θα φιλοξενήσει αρκετά από τα αυτοκίνητα των πρωταγωνιστών του Πρωταθλήματος Αναβάσεων αλλά και όλου του φάσματος των αγώνων..

Χορηγοί επικοινωνίας είναι το car.com.cy και το onlyracing cy.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες στον Πάμπο Λαό και στην ομάδα του που στήριξαν και διοργάνωσαν αυτό τον αγώνα.

12 Apr, 2024 Ώρα 14:43

Στη Βαλένθια ξεκινάει η χρονιά για τον Βλαδίμηρο Τζιωρτζή

Thumbnail

Με στόχο να κάνει μία καλή αρχή στη νέα χρονιά του NASCAR Whelen Euro Series, στην οποία θα συμμετάσχει στην ανώτατη κατηγορία, την EURO NASCAR PRO, ο Βλαδίμηρος Τζιωρτζής θα αγωνιστεί το Σαββατοκύριακο 13-14 Απριλίου στη Βαλένθια, στον εναρκτήριο αγώνα της σεζόν. Είναι η πέμπτη χρονιά που βρίσκει τον Τζιωρτζή στο NASCAR όπου έκανε ντεμπούτο το 2020 ενώ ο Κύπριος οδηγός έχει εγκριθεί και για αγώνες σε οβάλ πίστες στις ΗΠΑ.

Close

«Έχω στόχο να κερδίσω στη Βαλένθια, όπως έκανα πέρσι με δυο νίκες στη EURO NASCAR 2 και ένα βάθρο στη EURO NASCAR PRO» επισημαίνει ο Κύπριος οδηγός, ο οποίος συμπληρώνει για τον μακροπρόθεσμο στόχο του στη χρονιά: «Θέλουμε να πετύχουμε τα καλύτερα πλασαρίσματα που μπορούμε και να σκοράρουμε τους πλείστους βαθμούς, καθώς θα βοηθήσει καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς και ιδίως στον τελικό στο Βέλγιο».

Ο Τζιωρτζής θα επικεντρωθεί στην φετινή σεζόν μόνο στην κατηγορία EURO NASCAR PRO, σε αντίθεση με την περσινή περίοδο κατά την οποία έτρεχε παράλληλα και στην EURO NASCAR 2, στην οποία μέχρι τον τελικό της χρονιάς διεκδικούσε τον τίτλο.

Close

«Είμαι αρκετά θετικός γιατί δουλέψαμε πολύ σκληρά με την ομάδα σε όλη τη διάρκεια του χειμώνα, από τον περασμένο Νοέμβρη μέχρι σήμερα, με το αυτοκίνητο και τις αλλαγές που θα έχει το αυτοκίνητο, με τους νέους κανονισμούς» σημειώνει και προσθέτει: «Είμαστε πανέτοιμοι, βρήκαμε τις ρυθμίσεις, αναλόγως πολύ γρήγορα, κάτι που είναι πολύ θετικό και είμαι έτοιμος να δώσω τον καλύτερο μου εαυτό».

Close

Γι’ ακόμη μία χρονιά θα αγωνίζεται με την ομάδα Academy Motorsport / Alex Caffi Motorsports, με το αυτοκίνητο με αριθμό «Νο5».

Το πρόγραμμα

Στη μήκους 4,005χλμ. πίστα της Βαλένθια, Circuit Ricardo Tormo, ο Βλαδίμηρος Τζιωρτζής είχε καταγράψει επιτυχίες στο παρελθόν. Πέραν από τα περσινά πεπραγμένα του είχε πετύχει την παρθενική νίκη του στη EURO NASCAR 2 το 2022, ενώ έχει άλλες τέσσερις παρουσίες (σ.σ. δυο ως δεύτερος και ισάριθμες ως τρίτος) στο βάθρο το 2021 και το 2020 όταν αγωνιζόταν ως rookie.

Το Σάββατο (13/04) το πρωί θα γίνουν τα πρώτα προκριματικά της χρονιάς και το απόγευμα θα ακολουθήσει η πρώτη κούρσα, ενώ η δεύτερη θα πραγματοποιηθεί το απόγευμα της Κυριακής (14/04).

Μετά τον αγώνα στη Βαλένθια, θα ακολουθήσουν οι αγώνες σε Vallelunga (Ιταλία), Brands Ηatch (Αγγλία), Raceway Venray (Ολλανδία) και Most (Τσεχία) πριν από τον ημιτελικό σε Oschersleben (Γερμανία) και ακολούθως τον τελικό στη Zolder (Βέλγιο).

Ο Βλαδίμηρος Τζιωρτζής αγωνίζεται με την στήριξη του Κυπριακού Οργανισμού Αθλητισμού, τον χορηγούν η ALCO Filters, η ENEOS Motor Oil και η Psaltis Auto Parts και τον υποστηρίζουν η Televantos Used Trucks, η PrivenGAS, το Sana Hiltonia και η πίστα Daytona.