Rally

14 Feb, 2022 Ώρα 16:14

Νίκη για τους Γαλαταριώτη και Ιωάννου στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος

Thumbnail

Με νικητές τους περσινούς πρωταθλητές Σίμο Γαλαταριώτη και Αντώνη Ιωάννου ολοκληρώθηκε ο εναρκτήριος αγώνας για το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ράλι ENI / Psaltis Autoparts 2022. O αγώνας διεξήχθη το Σαββατοκύριακο 12-13 Φεβρουαρίου στην Λεμεσό, με διοργανωτή τη Λέσχη Αυτοκινήτου Λεμεσού και τελούσε υπό την αιγίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου. Το πρόγραμμα περιλάμβανε οκτώ ειδικές διαδρομές και η δράση κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρων των φιλάθλων σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με μεγάλες μάχες τόσο για την πρώτη θέση όσο και για τις υπόλοιπες.

Close

Οι πρωταθλητές έκαναν πολύ καλό ξεκίνημα το Σάββατο όμως ένα πρόβλημα στο VW Polo GTI τους ανάγκασε να χάσουν χρόνο και να βρεθούν στην τρίτη θέση. Στη συνέχεια ανέκαμψαν, πέρασαν ξανά στην πρωτοπορία την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος του αγώνα. Άλλη μια πολύ καλή εμφάνιση για τους Πέτρο Παντελή και Πάμπο Λαό με το Psaltis / SKF Citroen DS3 R5.

Close

Έκαναν μια ωραία μάχη με τους Παναγιώτη Γιάγκου και Άριστο Νικολάου με το Psaltis Autoparts Hyundai i20 R5, ειδικότερα το Σάββατο. Την Κυριακή όντας συνεχώς ταχύτεροι από τους Γιάγκου και Νικολάου κατάφεραν να ολοκληρώσουν στη δεύτερη θέση γενικής, αφήνοντας τους αντιπάλους τους στην τρίτη θέση. Στην τέταρτη θέση τερμάτισαν οι Πανίκος Πολυκάρπου και Κωνσταντίνος Σιάλος με το δικίνητο Psaltis Autoparts / Comline Peugeot 208 Rally4. Το πλήρωμα είχε πολύ καλή απόδοση και άφησε πίσω του αρκετά τετρακίνητα αυτοκίνητα ενώ παράλληλα κέρδισαν και την δικίνητη κατηγορία.

Πέμπτοι, και πρώτοι στην RC2, οι Σταύρος Αντωνίου και Δημήτρης Πιερή με το Psaltis Autoparts / ENEOS Mitsubishi Lancer EVO X οι οποίοι επικράτησαν στη μάχη που είχαν με τους Χρίστο Χριστοδούλου και Ευάγγελο Ξενοφώντος με το Subaru Impreza να ολοκληρώνουν τελικά στην έκτη.

Στην έβδομη θέση τερμάτισαν οι Γιώργος Νέστωρος και Γιάννος Καλλής με Mitsubishi Lancer EVO X) οι οποίοι ήταν και τρίτοι στην κατηγορία RC2. Οι Κώστας Ζήνωνος και Φάνος Χριστοφή με το Citroen DS3 R5, μετά από σκασμένο ελαστικό την Κυριακή έχασαν αρκετές θέσεις με αποτέλεσμα να ολοκληρώσουν στην όγδοη θέση. Ένατη θέση για τους Κλεάνθη Έλληνα και Μιχαλάκη Μιχαήλ με το FORD FIESTA DYTKO ενώ τη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Νίκος και Στέφανος Φράγκου (Lancer EVO VIII), οι οποίοι ήταν νικητές στην κατηγορία RCS2. Οι Ανδρέας Γεωργίου/Κώστας Μανώλη (Subaru Impreza) τερμάτισαν στην 11η θέση και δεύτεροι στην κατηγορία RCS2, οι Κρίς Ανδρέου/Περικλής Νικολαΐδης ολοκλήρωσαν στην 12η θέση και δεύτεροι στην δικίνητη κατηγορία, 13οι τερμάτισαν οι Ζαχαρίας Μανώλη/Κώστας Ευριπίδου (Honda Civic) και στη 14η οι Κων/νος Κωνσταντίνου/Φίλιππος Φιλιππίδης (Mitsubishi Lancer EVO III).

Ο επόμενος αγώνας για το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ράλι είναι το East Safari Rally στην ελεύθερη επαρχία Αμμοχώστου και θα διεξαχθεί το διήμερο 12-13 Μαρτίου.

Κύριος Χορηγός του αγώνα είναι η εταιρεία Ψάλτης Auto Parts με τις μπαταρίες Exide και την Comline Auto Parts.

Close

ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

19 Apr, 2024 Ώρα 12:55

WRC: Πρώτη γεύση από το ασφάλτινο ράλλυ στην Κροατία

Thumbnail

Μπορεί το shakedown να μην έχει κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον όμως είναι ένα δείγμα για το πως θα εξελιχθεί η μάχη των τριών ημερών στο Ράλλυ της Κροατίας. Οι Γάλλοι Sebastien Ogier- Vincent Landais έτρεξαν στον πρώτο αγώνα της χρονιάς στο Rallye Monte-Carlo τον Ιανουάριο και τώρα αποφάσισαν ότι έπρεπε να κάνουν ένα ακόμη ασφάλτινο Ράλλυ. Επέστρεψαν στη δράση και μάλιστα φαίνεται ότι έχουν δυνάμεις για να κερδίσουν τον αγώνα που θα γίνει στους στεγνούς δρόμους ανατολικά της πρωτεύουσας Ζάγκρεμπ.

Close

Κέρδισαν με χρόνο 1:55.7 το shakedown των 3.65 χλμ. ενώ στη 2η θέση ήταν οι Evans-  Martin.

Close

Τον τρίτο και τέταρτο χρόνο έκαναν οι Neuville- Wydaeghe και Tanak- Jarveoja.

Στην κατηγορία WRC2 με τα Rally2, δύο Citroen C3 σημείωσαν τους ταχύτερους χρόνους. Οι Yohan Rossel -Arnaud Dunand (Citroen C3) έκαναν  2:02.6, ενώ 2:03.0 έκαναν οι Nikolay Gryazin -Konstantin Aleksandrov.

Η επίσημη εκκίνηση θα δόθηκε χτές το απόγευμα. Πρόκειται για την τελετουργική εκκίνηση μπροστά από την Εθνική και Πανεπιστημιακή Βιβλιοθήκη στο κέντρο του Ζάγκρεμπ.

Ο κανονικός αγώνας ξεκίνησε σήμερα το πρωί. Περιλαμβάνει οκτώ Ειδικές Διαδρομές (4Χ2) συνολικού μήκους 119,74 χλμ. Η μεγαλύτερη ειδική είναι μήκους 23.68 χλμ. Το 1ο σκέλος δεν έχει τεχνική υποστήριξη για τα πληρώματα μόνο στο τέλος 45’ πριν την ανασυγκρότηση.

Close

Το Σάββατο (20/4) θα γίνουν και πάλι 8 Ε.Δ  (4 Χ2 ) συνολικού μήκους  108,76 χλμ.

Ο αγώνας που είναι ο τέταρτος της χρονιάς για το WRC θα ολοκληρωθεί την Κυριακή, 21 Απριλίου). Περιλαμβάνει τέσσερις Ειδικές Διαδρομές (54,78 χλμ.), με τελευταία την Power Stage, 14,24 χλμ η οποία θα ξεκινήσει στις 13.15 τοπική ώρα.

Συνολικά τρέχουν 68 πληρώματα. Τα 8 πληρώματα με Rally1, 25 με Rally2 (οι 19 στο WRC2) και 25 με Rally3 (οι 18 στο JWRC!).

Η Toyota με τα GR Yaris Rally1, έχει τους Sebastien Ogier- Vincent Landais, Elfyn Evans- Scott Martin και Takamoto Katsuta  – Aaron Johnston.

Η Hyundai με τα i20 Ν-Rally1έχει τους Thierry Neuville- Martijn Wydaeghe  που προγούνται στη βαθμολογία, Ott Tanak- Martin Jarveoja και Andreas Mikkelsen – Torstein Eriksen.

Η M-Sport με τα Puma Rally 1 Hybrid συμμετέχει με τους Andrien Fourmoux- Alefandre Coria και Gregoire Munster – Louis Louka.

Με το ανανεωμένο Hyundai i20 Rally2 τρέχουν ο Emil Lindholm με την Reeta Hamalainen