Rally

01 Nov, 2022 Ώρα 14:37

Πολυκάρπου και Σιάλος κέρδισαν το τελευταίο Trial Rally Sprint της χρονιάς

Thumbnail

Το τρίτο και τελευταίο Trial Rally Sprint της φετινής σεζόν διοργανώθηκε το Σάββατο 29 Οκτωβρίου από την Λέσχη Αυτοκινήτου Λεμεσού. Αγώνας που τελούσε υπό την αιγίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου και διεξήχθη εις μνήμη του αείμνηστου Ανδρέα Πικκή.

Close

Η διαδρομή που χρησιμοποιήθηκε ήταν το Φράγμα Κούρρη συνολικού μήκους 39.54 αγωνιστικών χιλιομέτρων και ήταν η μοναδική φετινή αμιγώς ασφάλτινη. Η εκκίνηση έγινε έξω από το Pikkis Wheel Alignment με τις απονομές στους νικητές να γίνονται στο Σωματείο ΑΕΜ Μόρφου.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι oi Πολυκάρπου και Σιάλος με το Comline Peugeot 208 πήραν την πρώτη θέση γράφοντας τον ταχύτερο χρόνο και στα τρία τους περάσματα.

Close

Στην δεύτερη θέση τερμάτισαν οι Αντωνίου και Πιερή με το Psaltis Autoparts / ENEOS Mitsubishi Lancer Evo Χ, οι οποίοι σημείωσαν τον δεύτερο χρόνο και στα τρία περάσματα. Το βάθρο συμπλήρωσαν οι Αγαθοκλέους και Ζάκου με Peugeot 208 στην πρώτη τους παρουσία με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.

Την τέταρτη θέση γενικής και πρώτοι κατηγορία 2WDS ήταν οι Παναγιώτης και Ανδρέας Ξενοφώντος με Peugeot 206 ενώ πέμπτοι και πρώτοι στην κατηγορία RCS1 τερμάτισαν οι Ελλαδίτες Αργυρίου και Λάσκος με Toyota Yaris, μπροστά από τους Σκεύο και Μαίρη Γερολέμου που κέρδισαν και την κατηγορία RC5 με ένα Suzuki Swift.

Στην 7η θέση τερμάτισαν οι Γεωργίου και Μανώλη με Subaru Impreza, οι οποίοι ήταν πρώτοι στην κατηγορία RCS2 ενώ τους ακολούθησαν οι Χουρίδης και Ευαγγέλου με Renault Clio 3 RS οι οποίοι κέρδισαν την κατηγορία RC4.

Στην 9η θέση γενικής και δεύτεροι στην κατηγορία RC4 οι Νικολάου/Ζάκος με Peugeot 208, στην 10η θέση και πρώτο μεικτό πλήρωμα οι Αχιλλέως/ Στεφάνου με Suzuki Swift και στην 11η θέση και δεύτερο μεικτό πλήρωμα οι οι Δημητρίου/Κοντιάντος με VW Golf. Τον αγώνα δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν τα πληρώματα Ζάκος/Μιχαήλ, Ρεππάς/Νέστωρος και Νίκος και Στέφανος Φράγκου.

Αρκετοί θεατές παρευρέθηκαν στον αγώνα και είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν από κοντά και ιστορικά αυτοκίνητα τα οποία έγραψαν την δική τους ιστορία στους αγώνες ράλι της Κύπρου.

Χορηγός του αγώνα είναι η εταιρεία Psaltis Autoparts και τα λιπαντικά ENEOS.

28 Mar, 2024 Ώρα 07:44

Υπερθέαμα και εντυπωσιακές διαδρομές στο «TIGER RALLY 2024»

Thumbnail

Διεξάγεται το Σαββατοκύριακο 30 και 31 Μαρτίου το «TIGER RALLY 2024», το οποίο υπόσχεται να προσφέρει μοναδικό θέαμα ανεβάζοντας την αδρεναλίνη στα ύψη.

Close

Το «TIGER RALLY», το οποίο εντάσσεται στο πλούσιο καλεντάρι των Λεμεσίων powered by BrainRocket, διοργανώνεται από τη Λέσχη Αυτοκινήτου Λεμεσού και αποτελεί τον δεύτερο αγώνα του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Ράλλυ της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου (ΚΟΑ).

Η εκκίνηση του αγώνα θα δοθεί την Κυριακή 31 Μαρτίου στις 08:00, από τον Χώρο Στάθμευσης της Επίχωσης. Οι οδηγοί αφού καλύψουν 6 ειδικές διαδρομές σε Λιστόβουνο, Αγία Παρασκευή και Λάνια, θα επιστρέψουν και πάλι στο Χώρο Στάθμευσης της Επίχωσης στις 18:30, για τον τερματισμό και την απονομή των επάθλων.

Close

Σημειώνεται ότι το Σάββατο 30 Μαρτίου στις 19:00, σε πανηγυρική εκδήλωση στο χώρο της Επίχωσης, θα παρουσιαστούν στο κοινό τα αυτοκίνητα και οι οδηγοί που θα συμμετάσχουν στο «TIGER RALLY 2024». Τα αυτοκίνητα θα παραμείνουν στο χώρο της Επίχωσης μέχρι την εκκίνηση του αγώνα το πρωί της Κυριακής.

Οι φίλοι του αθλήματος θα μπορούν να ενημερώνονται ζωντανά για τα αποτελέσματα των διαδρομών μέσω της ιστοσελίδας της Ομοσπονδίας www.cmf.org.cy