Rally

06 Jun, 2021 Ώρα 17:46

WRC: Απρόσμενος νικητής ο Ogier στο ράλι Σαρδηνίας

Thumbnail

Το Ράλι Σαρδηνίας αποδείχθηκε εξαιρετικά σκληρό και απαιτητικό για πληρώματα και αυτοκίνητα φέτος, και ένας από τους ελάχιστους διασωθέντες ήταν ο Sebastien Ogier, που πήρε και τη νίκη.

Close

Ο Elfyn Evans κινήθηκε γρήγορα όλη την τελευταία μέρα, και διατήρησε τη δεύτερη θέση για το 1-2 της Toyota. Λίγο έλειψε να τη χάσει, όμως, αφού στα μισά της SS20 πήγε να «μείνει» μετά από πέρασμά του από λακούβα με νερό. Ευτυχώς για τον ίδιο, κατάφερε να συνεχίσει και να διατηρηθεί εκεί που βρισκόταν.

Τρίτος ήταν ο Thierry Neuville, που έσωσε την παρτίδα για τη Hyundai κατακτώντας και την πρώτη θέση στην PowerStage, μετά τις εγκαταλείψεις των Tanak και Sordo το Σάββατο.

Close

Οι δύο οδηγοί της Κορεάτικης ομάδας τα έδωσαν όλα για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα στην PowerStage, με στόχο τους 5 βαθμούς που δίνει η πρώτη θέση εκεί, με τον Εσθονό να παίρνει την δεύτερη θέση εκεί και τον Ισπανό να συμβιβάζεται με την 5η.

Στην τέταρτη θέση γενικής βρέθηκε ο Takamoto Katsuta, που ήταν κι ο τελευταίος με WRCar στην πεντάδα.

Close

Τέλος, στη μάχη για τη νίκη την κατηγορία WRC2, νικητής αναδείχθηκε ο Jari Huttunen με Hyundai i20 R5, για μόλις 5 δευτερόλεπτα, έχοντας υπερτερήσει του Mads Ostberg, που στην PowerStage αντιμετώπισε θέμα και με τα φρένα του.

Το αποτέλεσμα του αγώνα:

Η βαθμολογία των οδηγών:

Η βαθμολογία των κατασκευαστών:

28 Mar, 2024 Ώρα 07:44

Υπερθέαμα και εντυπωσιακές διαδρομές στο «TIGER RALLY 2024»

Thumbnail

Διεξάγεται το Σαββατοκύριακο 30 και 31 Μαρτίου το «TIGER RALLY 2024», το οποίο υπόσχεται να προσφέρει μοναδικό θέαμα ανεβάζοντας την αδρεναλίνη στα ύψη.

Close

Το «TIGER RALLY», το οποίο εντάσσεται στο πλούσιο καλεντάρι των Λεμεσίων powered by BrainRocket, διοργανώνεται από τη Λέσχη Αυτοκινήτου Λεμεσού και αποτελεί τον δεύτερο αγώνα του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Ράλλυ της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου (ΚΟΑ).

Η εκκίνηση του αγώνα θα δοθεί την Κυριακή 31 Μαρτίου στις 08:00, από τον Χώρο Στάθμευσης της Επίχωσης. Οι οδηγοί αφού καλύψουν 6 ειδικές διαδρομές σε Λιστόβουνο, Αγία Παρασκευή και Λάνια, θα επιστρέψουν και πάλι στο Χώρο Στάθμευσης της Επίχωσης στις 18:30, για τον τερματισμό και την απονομή των επάθλων.

Close

Σημειώνεται ότι το Σάββατο 30 Μαρτίου στις 19:00, σε πανηγυρική εκδήλωση στο χώρο της Επίχωσης, θα παρουσιαστούν στο κοινό τα αυτοκίνητα και οι οδηγοί που θα συμμετάσχουν στο «TIGER RALLY 2024». Τα αυτοκίνητα θα παραμείνουν στο χώρο της Επίχωσης μέχρι την εκκίνηση του αγώνα το πρωί της Κυριακής.

Οι φίλοι του αθλήματος θα μπορούν να ενημερώνονται ζωντανά για τα αποτελέσματα των διαδρομών μέσω της ιστοσελίδας της Ομοσπονδίας www.cmf.org.cy