Ο Ricciardo κατέκτησε την Pole Position στο Μεξικό – Ένα βήμα από τον τίτλο ο Hamilton

27 Οκτ., 2018 Ώρα 22:31

Στο Μεξικό θα διεξαχθεί την Κυριακή ο 19ος γύρος του παγκοσμίου πρωταθλήματος Formula 1, ο οποίος ενδέχεται να αναδείξει τον φετινό παγκόσμιο πρωταθλητή. Στις κατατακτήριες δοκιμές η Red Bull εμφανίστηκε πολύ δυνατή καθώς τα δύο της μονοθέσια ήταν τα ταχύτερα.

Ο Ricciardo κατέκτησε την Pole Position και ακολούθησε ο Verstappen με διαφορά μόλις 22 χιλιοστά του δευτερολέπτου. Από εκεί και πέρα τον τρίτο καλύτερο χρόνο σημείωσε ο Hamilton με Mercedes ο οποίος βρέθηκε μπροστά από τον Vettel. Ο Βρετανός θα έχει στο μυαλό του μία καλή εκκίνηση και έναν τερματισμό που θα του χαρίσει πέντε βαθμούς για να κατακτήσει ένα ακόμα παγκόσμιο πρωτάθλημα. Από την πλευρά του ο Γερμανός θα εκκινήσει 4ος ενώ πίσω του θα ξεκινήσουν οι Bottas και Raikkonen με Mercedes και Ferrari αντίστοιχα.

Την δεκάδα των πιλότων στις δοκιμές συμπλήρωσαν οι, Hulkenberg, Sainz, Leclerc και Ericsson.