Γενικά

18 Apr, 2023 Ώρα 08:20

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε ο 2ος γύρος του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Time Attack! Νέο ρεκόρ αυτοκινήτων παραγωγής!

Thumbnail

Λένε ότι το Time Attack δεν είναι spectators sport. Δηλαδή στη κερκίδα δεν θα δείς αμέτρητο κόσμο να απολαμβάνει τον αγώνα βλέποντας αυτοκίνητα να προσπαθούν να σπάσουν το προσωπικό τους χρόνο ή και ακόμη και το ρεκόρ της πίστας.

Close

Έλα όμως που "nothing is a straight line" και πραγματικά δεν ξέρεις πόσο θεαματικό είναι να βλέπεις την «γριά» τριάρα του Μιχάλη Σοφοκλέους να σπάει για ακόμη μια φορά το ρεκόρ αυτοκινήτων παραγωγής στη πίστα μας. Πόσο μάλλον να βλέπεις τα φοβερά radical να καλύπτουν τα 2,2 km της μοναδικής πίστας ταχύτητας στο νησί με απίστευτες ταχύτητες!

Close

Ο 2ος αγώνας του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος του Time Attack Club Cyprus είναι μια διοργάνωση της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου. 35 συνολικά συμμετοχές με τις καιρικές συνθήκες να μας κρατούν σε ζεστό  και κρύο mood!

Close

Για να δούμε όμως τι έγινε στον αγώνα ανά κατηγορία:

Στην RC BE τα Radical ήταν όπως πάντα θεαματικά. Ο Χρίστος Χατζηγεωργίου αν και μας συνήθισε σε χρόνους ρεκόρ για 3 συνεχόμενους αγώνες ήταν αρκετά σταθερός κερδίζοντας την πρώτη θέση με χρόνο 1:01.522, ο οποίος ήταν και ο γρηγορότερος χρόνος της ημέρας. Στη δεύτερη θέση και με προσωπικό ρεκόρ ο Ρένος Περικλέους με 1:02.958.

Στην OPEN όπως αναφέραμε και πριν, είχαμε νέο ρεκόρ αυτοκινήτων παραγωγής! Ο Μιχάλης Σοφοκλέους με Lancer Evolution III πήρε τη πρώτη θέση στη κατηγορία με χρόνο 1:02.299. Στη δεύτερη θέση ο Μιχάλης Μιχαήλ με Mazda RX7 και χρόνο 1:04.623.

sofokleous

Στην RC E1 τα Honda Civic EG έχουν την τιμητική τους. O Κωνσταντίνος Λοίζου άρχισε να τα βρίσκει με το νέο του αυτοκίνητο κερδίζοντας την πρώτη θέση με χρόνο 1:09.219. Στα ίδια χνάρια και ο Μιχάλης Θεοδοσίου ο οποίος πήρε τη δεύτερη θέση με χρόνο 1:11.037. Στη τρίτη θέση ήταν ο Φάνος Παναγιώτου με χρόνο 1:13.097.

Στην RC E2 2WD Ο Γιώργος Σκουρής με Nissan 180SX πήρε τη πρώτη θέση με χρόνο 1:07.198. Στη δεύτερη θέση σε απόσταση αναπνοής, ήταν ο Γιώργος Αρτεμίου με Honda Civic και χρόνο 1:07.258. Την τρίτη θέση συμπληρώνει ο Αντρέας Καρασιαλής με Mazda MX5 και χρόνο 1:08.343.

Στην RC E2 4WD Ο Χρίστος Πικκής με Lancer Evolution III μας έκανε έκπληξη με χρόνο 1:05.642. Πήρε τη πρώτη θέση της κατηγορίας και είμαστε σίγουροι ότι το αυτοκίνητο κρύβει ακόμα κάποια εκατοστά του δευτερολέπτου. Χρόνος εκπληκτικός για αυτοκίνητο που δεν ανήκει στη κατηγορία Open. Τη δεύτερη θέση στη κατηγορία κέρδισε ο Αργύρης Μπέλλου με Toyota Corolla και χρόνο 1:14.334. Στη τρίτη θέση ο Χάρης Πέρικκος με Lancer Evolution.

Στην RC S1 Ο Στέλιος Κυθρεώτης με Honda Civic EK, πήρε τη πρώτη θέση με χρόνο 1:12.108 ο οποίος έκανε ρεκόρ με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Στη δεύτερη θέση ο Στέφανος Τσαγγαρίδης με Honda Civic EG και χρόνο 1:12.972. Την τρίτη θέση κέρδισε ο Μάριος Μαυρίδης.

Στην RC S2 Ο Μάριος Ζάκος με Honda Civic EG πήρε τη πρώτη θέση χωρίς ανταγωνισμό και χρόνο 1:12.539.

Μέσα από τις δύο πιο πάνω κατηγορίες σχηματίζεται και η RC S 2WD. Εκεί έχουμε ξανά τον Στέλιο Κυθρεώτη στη πρώτη θέση. Τον Μάριο Ζάκο στη δεύτερη και τον Στέφανο Τσαγκαρίδη στη τρίτη.

Ζωή στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Time Attack δίνουν επίσης και τα πολιτικά αυτοκίνητα. 17 εκ των 35 συμμετοχών και σε 5 διαφορετικές κατηγορίες τα αυτοκίνητα δρόμου απέδειξαν τους λόγους για τους οποίους οποιοσδήποτε μπορεί να τρέξει στη πίστα με ασφάλεια κάνοντας τον εαυτό του καλύτερο οδηγό.

Ξεκινώντας από την κατηγορία M1 ο Andrei Matsipura με Mazda RX8 πήρε τη πρώτη θέση με χρόνο 1:10.441. Στη δεύτερη θέση η Artemiou Team με Honda Civic EK και χρόνο 1:12.898. Στη τρίτη θέση ο Παύλος Γιάλλουρος με Honda Civic EK και χρόνο 1:14.483. Τις υπόλοιπες θέσεις συμπληρωσαν με σειρά οι Χρύσης Νικολάου με Mazda RX8 και Λύσανδρος Μπουζούκης με Honda Civic.

Στην M2 O Κωνσταντίνος Ιωάννου με Lancer Evolution και χρόνο 1:09.496 κέρδισε τη πρώτη θέση. Στη δεύτερη θέση με Lancer Evolution και χρόνο 1:09.598 έχουμε τον Λούκα Καρεκλά και στη τρίτη θέση ο Κωνσταντίνος Κάκας με VW Golf και χρόνο 1:10.764. Τη κατηγορία συμπληρώνουν σε σειρά οι Αντρέας Καφας με Subaru Impreza, Ιωάννης Αυγουστή με Honda S2000 και Γιώργος Τριφύλλης με Lancer Evolution.

Στην M3 Ο Paul Keddie με Toyota Supra έγραψε τον καλύτερο χρόνο πολιτικού αυτοκινήτου της ημέρας και πήρε την πρώτη θέση στη κατηγορία με χρόνο 1:09.076. Τη Δεύτερη θέση κέρδισε ο Theo Pastou με BMW M4 και χρόνο 1:11.334.

Στην S2 έχουμε τον Χάρη Πετρίδη με Renault Clio στη πρώτη θέση με χρόνο 1:15.226. Στη δεύτερη θέση τον Γιώργο Μακεδόνα με Toyota Celica και χρόνο 1:15.493. Τη τρίτη θέση πήρε ο Σταύρος Χαραλάμπους με Audi TT και χρόνο 1:16.402.

Τελευταία η S3 όπου ο Χριστόφορος Χριστοφή με Toyota MR-S και χωρίς ανταγωνισμό πήρε τη πρώτη θέση!

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους Χορηγούς του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Time Attack, Psaltis Autoparts με τα λιπαντικά Eneos όπως επίσης και στο School of Automotive Engineering.

Μεγάλο ευχαριστώ και στους υποστηρικτές του αγώνα H.F. Trust Racing, και Red Bull Energy Drink.

Χορηγοί επικοινωνίας του Πρωταθλήματος είναι το δικό μας Car.com.cy και το onlyracing cy!

Όλα βέβαια υπό την σκεπή της STS Events, της εταιρείας promoter που βρίσκεται πίσω από τις περισσότερες διοργανώσεις αυτοκινήτου και μοτοσικλέτας στη χώρα μας!

Ευχαριστούμε επίσης τους Λούκα Κωνσταντίνου και Στέφανο Ιωάννου για τις υπέροχες τους φωτογραφίες!

O επόμενος αγώνας του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Time Attack είναι προγραμματισμένος για τις 21 Μαΐου.

17 May, 2024 Ώρα 12:14

Έτοιμος για αντεπίθεση στον δεύτερο αγώνα της χρονιάς ο Βλαδίμηρος Τζιωρτζής

Thumbnail

«Με το νούμερο 1 στις πόρτες ενός Ford Mustang, χάρη στην στήριξη του χρυσού μου χορηγού την εταιρεία HTFX, ξεκινά η αντεπίθεσή μου αυτό το Σαββατοκύριακο στην πίστα της Vallelunga στην Ιταλία» δηλώνει ο Βλαδίμηρος Τζιωρτζής, ο οποίος το Σαββατοκύριακο (18-19/05) θα ριχθεί στη μάχη για τον δεύτερο αγώνα της χρονιάς για το EURO NASCAR PRO.

Close

Ο Κύπριος οδηγός είναι αποφασισμένος, μετά τις ατυχίες στην πρεμιέρα της διοργάνωσης στη Βαλένθια, να επανέλθει δριμύτερος.

«Στη Βαλένθια δέχθηκα δυο χτυπήματα, όμως ευτυχώς δυο αποτελέσματα αφαιρούνται πριν από τους ημιτελικούς στη Γερμανία, και όχι πριν από τον τελικό στο Βέλγιο όπως ήταν πάντα. Είναι κάτι που μας βοηθά να αφαιρέσουμε την Κυριακή στη Βαλένθια και να κρατήσουμε τους πολύτιμους βαθμούς του Σαββάτου» σημειώνει.

Close

Στο διήμερο στη Ρώμη, στην πίστα απόστασης 4,085χλμ, ο 27χρονος οδηγός της Academy Motorsport / Alex Caffi Motorsports θα επιδιώξει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα. «Είναι μια νέα αρχή και είμαι έτοιμος να φέρω το καλύτερο πλασάρισμα  σε μια αγαπημένη εξίσου πίστα» τονίζει.

Το πρωινό του Σαββάτου (18/05) θα γίνουν τα προκριματικά για τη διεκδίκηση καλύτερης θέσης στην γραμμή εκκίνησης του πρώτου αγώνα στη Ρώμη, που θα πραγματοποιηθεί λίγες ώρες αργότερα. Την Κυριακή (19/05) θα γίνει η δεύτερη κούρσα του Σαββατοκύριακου.