Kart

06 Nov, 2020 Ώρα 18:12

Πρωτάθλημα Karting 2020 – Νικητής και πάλι ο Ευθυμίου έβαλε πλώρη για τίτλο

Thumbnail

Την Κυριακή 1η Νοεμβρίου είχαμε τον πέμπτο και έκτο αγώνα του Παγκύπριου Πρωταθλήματος karting στην Daytona υπό την αιγίδα του Κυπριακού Συνδέσμου Αυτοκινήτου.

Close

Στην κατηγορία Mini, ο Τζώρτζης Χριστοδούλου πάλεψε μαζί με τον Ευέλθωντα Γλυκύ για την πρώτη θέση. Στον πρώτο αγώνα νικητής ήταν ο Χριστοδούλου ενώ στον δεύτερο αγώνα κεφάλι πήρε ο Γλυκύς.  Τρίτος και στους δύο αγώνες ήταν ο Γιάννης Zaitsev ενώ από μια τέταρτη και μια πέμπτη θέση είχαν εναλλάξ για τον Τηλλυρίδη και για τον Ζήνωνος.

Close

Close

Στην κατηγορία OPEN η Tara Laconico δεν είχε αντίσταση και τερμάτισε καθαρά στην πρώτη θέση και στους δύο αγώνες. Η έκπληξη της μέρας όμως ήταν ο Νικόλας Παπαχριστοφόρου ο οποίος στην πρώτη του εμφάνιση κατάφερε να πάρει την δεύτερη θέση και στους δύο αγώνες. Τρίτος στον έκτο αγώνα ήταν ο Κωνσταντίνος Λοΐζου ο οποίος στον πέμπτο αγώνα αντιμετώπισε πρόβλημα και αποχώρησε. Ο Γιώργος Γεωργίου είχε και αυτός πρόβλημα στον πέμπτο αγώνα με αποτέλεσμα να χάσει και την συμμετοχή του στον έκτο.

Η ΚΖ2 είχε και πάλι νικητή και αδιαφιλονίκητο φαβορί τον Κωνσταντίνο Ευθυμίου, ο οποίος κέρδισε τόσο το qualifying παίρνοντας την pole position, όσο και τους δύο αγώνες φεύγοντας μπροστά από τους υπόλοιπους.

Μάχη έδωσαν οι Κωνσταντίνος Χριστοδουλίδης και Χρίστος Δημητρίου για την δεύτερη θέση με τον Δημητρίου να κερδίζει την δεύτερη θέση και στους δύο αγώνες. Ο Χριστοδουλίδης αντιμετώπισε πρόβλημα στον έκτο αγώνα με τον Στέλιο Κυθρεώτη που καραδοκούσε ακριβώς πίσω από τους Δημητρίου και Χριστοδουλίδη να παίρνει την τρίτη θέση. Ο Κυθρεώτης ήταν τέταρτος στον πέμπτο αγώνα ενώ πέμπτος και στους δύο αγώνες ήταν ο Αντρέας Αλεξάνδρου.

Όλες οι κατηγορίες θα αναδείξουν πρωταθλητή στους τελευταίους δύο αγώνες που θα πραγματοποιηθούν στις 29 Νοεμβρίου.

Δείτε περισσότερες φωτογραφίες εδώ.

asda

Φωτογραφίες: Daytona Raceway

26 Apr, 2024 Ώρα 10:02

To IAME Series Cyprus προσφέρει τρία εισιτήρια για τον Παγκόσμιο Τελικό στη Valencia

Thumbnail

Οι διοργανωτές του IAME Series Cyprus προσφέρουν φέτος την ευκαιρία στους δικούς τους πρωταθλητές να εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στο IWF24, που αποτελεί έναν από τους πιο ξακουστούς αγώνες karting στον κόσμο.

Close

Η Κύπρος θα εκπροσωπηθεί και φέτος στον Μεγάλο Τελικό της IAME, την λαμπρή αυτή γιορτή του karting, που θα πραγματοποιηθεί τον ερχόμενο Νοέμβριο στην όμορφη Valencia της Ισπανίας.

Close

Οι διοργανωτές του πρωταθλήματος στην Κύπρο, θέλοντας να αναγνωρίσουν τα ταλέντα αυτού του τόπου και να επιβραβεύσουν τους καλύτερους οδηγούς από κάθε κατηγορία του IAME Series Cyprus, προσφέρουν στον κάθε πρωταθλητή ως επιπρόσθετο βραβείο δωρεάν συμμετοχή στο IAME Warrior Final 2024.

Close

Ο φετινός αγώνας, που θα διεξαχθεί μεταξύ 4 και 9 Νοεμβρίου στο International Kartodromo Lucas Guerrero της Valencia (ελικοειδής διαδρομή των 1.428 μέτρων που αποτελεί κλασσική πίστα karting) αναμένεται να ελκύσει την αφρόκρεμα οδηγών ανά το παγκόσμιο, προσφέροντας απαράμιλλη δράση και συγκινήσεις.

Οδηγοί και θεατές αναμένεται να ζήσουν πέντε μέρες πάθους, έντονου ανταγωνισμού και πολλών «τροχό με τροχό» μαχών, οι οποίες θα αναδείξουν τον καλύτερο από κάθε κατηγορία: X30 MINI, X30 JUNIOR, X30 SENIOR και X30 MASTER12.

Άξιο αναφοράς είναι πως τα δύο προηγούμενα χρόνια, το IWF φιλοξένησαν η Πορτογαλία (2023) και η Γαλλία (2022), με τον θεσμό να ξεκινά το 2002, όταν ο Ιταλός Gianluca Beggio, θρύλος του karting, γέννημα θρέμμα της Monza και πέντε φορές πρωταθλητής κόσμου, να κερδίζει τον πρώτο μεγάλο τελικό, ανοίγοντας το δρόμο για το αύριο.

Ο φετινός αγώνας υπόσχεται να είναι ένας από τους καλύτερους και ευχή όλων μας είναι οι δικοί μας οδηγοί να παλέψουν για διάκριση και να κάνουν τη χώρα μας υπερήφανη.