Moto

04 Jun, 2024 Ώρα 09:52

Βάθρα για τον Μωυσή Ατζάμη στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα BMU!

Thumbnail

O Κύπριος Μωυσής Ατζάμη αγωνίστηκε στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα BMU, τo οποίo έγινε μαζί με το Πανελλήνιο ΠΠΤ στην πίστα των Σερρών.

Close

O Κύπριος Πρωταθλητής αγωνίστηκε στην κατηγορία STK600 με Yamaha R6. Ο αγώνας ήταν διήμερος καλύπτοντας τον 3ο και 4ο γύρο του Βαλκανικού Πρωταθλήματος.

Close

Σημαντικό να αναφέρουμε ότι στον πρώτο και δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος που έγινε και πάλι στης Σέρρες ο Μωυσής έφυγε με την 3η θέση στην κατηγορία του στον πρώτο αγώνα. Στον δεύτερο αγώνα αναγκάστηκε να αποσυρθεί μετά απο πτώση.

Close

Στον Αγώνα του Σαββάτου, Ο Μωυσής, έστω και αν είχε πτώση στα προκριματικά, έφτιαξε την μοτοσικλέτα με την ομάδα του, έκανε μια γρήγορη εκκίνηση συνεχίζοντας δυναμικά τον υπόλοιπο αγώνα. Η Μωυσής πήρε την 3η θέση στη κατηγορία του και την  7η θέση overall στο SSP.

Η δεύτερη αγωνιστική μέρα ξεκίνησε πολύ δυναμικά με τον Μωυσή να έχει ένα αρκετά δυνατό ξεκίνημα. Ακολουθώντας την δική του τακτική άφησε πίσω αρκετούς οδηγούς, κατάφερε να τερματίσει στη 3η θέση στην κατηγορία του και στη 8η θέση overall στο SSP.

“Ήταν ο καλύτερος τρόπος να γιορτάσω τα γενέθλια μου. Ειδικά μετά την πτώση χρειαζόμουν αυτές τις νίκες έτσι ώστε να φέρω την Κύπρο για ακόμα μια φορά σε ένα βάθρο του εξωτερικού.”

Την ίδια στιγμή ο Μωυσής θέλει να ευχαριστήσει την ομάδα του. Χωρίς αυτούς όλα θα ήταν πιο δύσκολα. Ευχαριστίες λοιπόν στον Τάκη Ανατολίτη, Γιώργο Σολογιάννη, Γιώργο Ματή. Στον Μωυσή από την Moses Racing ο οποίος δούλεψε ασταμάτητα τις τρείς μέρες του αγώνα και φυσικά τους χορηγούς του AMSOIL Cyprus, Timotheos Autobody και Michelin GR.

Δείτε τα αποτελέσματα του αγώνα εδώ.

02 Sep, 2024 Ώρα 13:41

MotoGP Aragon: o Marc Marquez επιστρέφει στις νίκες!

Thumbnail

Είχε φανεί από την Παρασκευή ότι το Grand Prix της Αραγονίας θα ήταν μια προσωπική υπόθεση του Marc Marquez και αυτό ακριβώς έκανε ο Ισπανός 8 φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής και την Κυριακή.

Close

Όταν έσβησαν τα φώτα της εκκίνησης, ο Marquez πετάχτηκε από την Pole Position και έστριψε πρώτος, με τον Pedro Acosta να ακολουθεί. Ο Francesco Bagnaia έκανε μια κακή εκκίνηση από ένα βρώμικο σημείο στο grid και κατέληξε έβδομος στην πρώτη στροφή.

Close

Ο Jorge Martin αμέσως πέρασε τον Alex Marquez για την τρίτη θέση και άρχισε να κυνηγά τον Acosta. Στην 8η στροφή του 2ου γύρου έκανε την πρώτη του απόπειρα, όμως άνοιξαν και οι δύο τη γραμμή τους και τελικά ο Acosta κράτησε τη θέση του. Μετά την μεγάλη πίσω ευθεία και στα φρένα της 16ης στροφής ο Martin επανέλαβε την επίθεση και αυτή τη φορά πέρασε μπροστά. Η διαφορά του με τον Marquez ήταν πλέον λίγο πάνω από 2 δευτερόλεπτα, όμως ο Marquez είχε έναν ρυθμό από άλλον πλανήτη και ο Ισπανός της Prima Pramac δεν μπορούσε να κάνει τίποτα για αυτό.

Close

Οι γύροι πέρασαν και ο Marquez έφτασε σε μια υπεράνετη, κυριαρχική νίκη με διαφορά 5 δευτερόλεπτα από τον Martin, που αύξησε τη διαφορά του στο Πρωτάθλημα από τον Bagnaia στους 23 βαθμούς. Ο #93 πήρε τη νίκη 1043 ημέρες μετά την προηγούμενη νίκη του που ήταν στο Μιζάνο της Ιταλίας το 2021! Έτσι έκανε την μεγάλη επιστροφή που πάρα πολλοί περίμεναν στο MotoGP.

H τελευταία θέση του βάθρου παιζόταν μεταξύ Francesco Bagnaia και Alex Marquez. Ο Ιταλός Παγκόσμιος Πρωταθλητής είχε φτάσει πίσω του και εκμεταλλεύτηκε το άνοιγμα της γραμμής του τελευταίου στη 12η στροφή για να περάσει μπροστά. Όμως στην είσοδο της επόμενης στροφής ο Bagnaia ήταν μπροστά και ο Alex Marquez στην προσπάθειά του να στρίψει χτύπησε τον Ιταλό με αποτέλεσμα να πέσουν και οι δύο. Οι αγωνοδίκες αφού άκουσαν και τους δύο οδηγούς και είδαν τα βίντεο, αποφάσισαν ότι δεν υπάρχει θέμα τιμωρίας κανενός!

Έτσι η τρίτη θέση πήγε στον Acosta, με τον Brad Binder να τον ακολουθεί. Πέμπτος ήταν ο Enea Bastianini, μπροστά από τους Franco Morbidelli και Fabio Di Giannantonio. Τη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Marco Bezzecchi, Jack Miller και Alex Rins.

Μετά τον Αγώνα τιμωρήθηκαν τρεις οδηγοί, οι Di Giannantonio, Miller και Raul Fernadez με 16” ποινή για αντικανονική πίεση ελαστικού.