Moto

11 Apr, 2022 Ώρα 08:53

MotoGP Αμερικής: Νίκη-ποίημα από τον Bastianini στο Τέξας

Thumbnail

Ο Enea Bastianini είχε δείξει όλο το αγωνιστικό τριήμερο στην πίστα COTA του Austin ότι είχε πολύ ανταγωνιστικό ρυθμό. Ο τρόπος όμως που οδήγησε στον αγώνα και έφτασε τελικά στην νίκη ήταν κάτι το ανεπανάληπτο καθώς ο Ιταλός δεν άφησε σε κανέναν περιθώριο να τον αμφισβητήσει. Ο αναβάτης της Gresini Ducati έκανε υπομονή στη μάχη με τους υπόλοιπους αναβάτες της Ducati και αποφάσισε να εξαπολύσει την επίθεσή του πέντε γύρους πριν το τέλος. Πέρασε τελικά στην κορυφή και δεν είχε πρόβλημα να φτάσει στη δεύτερη φετινή του νίκη.

Close

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο εξαιρετικός Alex Rins με την εργοστασιακή Suzuki. Ο Ισπανός τα έβαλε με τις πανίσχυρες Ducati έχοντας ως όπλο τα δυνατά του φρένα και ανταμείφθηκε με μια δεύτερη θέση. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Jack Miller ο οποίος οδήγησε τον αγώνα για αρκετούς γύρους πριν τελικά υποχωρήσει στην 3η θέση. Καλή ήταν η μέρα και για τον Joan Mir καθώς έφερε την Suzuki του στην 4η θέση, ενώ ο Pecco Bagnaia έμεινε τελικά στην 5η θέση με την εργοστασιακή Ducati.

Close

Από τελευταίος, έκτος ο Marquez

Close

Απίθανο αγώνα έκανε ο Marc Marquez με την Repsol Honda. Ο Ισπανός, έκανε την χειρότερη δυνατή εκκίνηση μένοντας στην πρώτη στροφή τελευταίος. Ο ρυθμός του όμως ήταν τόσο δυνατός που κατάφερε τελικά να αναρριχηθεί μέχρι την 6η θέση σε έναν από τους καλύτερους αγώνες της καριέρας του. Πίσω από τον Marquez τερμάτισε ο Fabio Quartararo με την Yamaha, ενώ οι αναβάτες της Pramac Ducati ακολούθησαν στην 8η και 9η θέση με τον Martin μπροστά από τον Zarco. Τη δεκάδα έκλεισε ο Maverick Vinales με την εργοστασιακή Aprilia, με τον νικητή της Αργεντινής Aleix Esaprgaro να ακολουθεί μία θέση πίσω του.

Επόμενος αγώνας στο αγωνιστικό ημερολόγιο του MotoGP είναι σε δυο εβδομάδες - την Κυριακή του Πάσχα - στο Portimao της Πορτογαλίας όπου ξεκινάει η ευρωπαϊκή «περιοδεία» του πρωταθλήματος.

Αποτελέσματα Αγώνα

Βαθμολογία Πρωταθλήματος

Πηγή: Zougla.gr

30 Apr, 2024 Ώρα 14:13

Η νίκη του Bagnaia αλλάζει τα δεδομένα στη βαθμολογία του MotoGP

Thumbnail

Ο αναβάτης της Pramac Ducati, Jorge Martin, «απειλούσε» τους υπόλοιπους με ένα πιθανό προβάδισμα 47 πόντων στο πρωτάθλημα. Και όλα αυτά, αφού βρισκόνταν στην πρωτοπορία του Ισπανικού αγώνα στον 11ο από 25 γύρους, μπροστά από τους Bagnaia και Marquez. Όλα όμως άλλαξαν μετά από πτώση του πρωτοπόρου του πρωταθλήματος, ανοίγοντας το δρόμο για τον Bagnaia και τον Marquez να κάνουν μάχη για τη νίκη.

Close

Κερδίζοντας τον Marquez κατά 0.372 δευτερόλεπτα, αφού πραγματοποίησε και ρεκόρ γύρου στη Jerez - ο Bagnaia είναι τώρα μόλις 17 πόντους πίσω από τον Martin, έχοντας αποκλειστεί από το sprint του Σαββάτου. Ο Marquez γιόρτασε το πρώτο του βάθρο Grand Prix ως αναβάτης της Ducati και το πρώτο του από το περασμένο Ιαπωνικό GP, ενώ ο αναβάτης της VR46 Ducati, Marco Bezzecchi, πήρε το πρώτο του βάθρο της σεζόν από την τρίτη θέση.

Close

Μετατρέποντας την pole σε πρωτοπορία, ο Marquez οδήγησε τον αγώνα καθώς ο Martin είχε μπει δεύτερος μπροστά από τον Bezzecchi και τον Bagnaia. Σηματοδοτώντας τις προθέσεις του από την αρχή, ο Bagnaia πραγματοποίησε μια απίστευτη διπλή προσπέραση στα φρένα κόντρα σε Bezzecchi κα Martin για να ανέβει στη δεύτερη θέση. Στο τέλος του πρώτου γύρου, ο Bagnaia πέρασε τον Marquez, αλλά ο δεύτερος αντέδρασε άμεσα, προσπαθώντας να ξαναπάρει την πρώτη θέση στον δεύτερο γύρο χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Ένα λάθος για τον Bagnaia στην τελευταία στροφή επέτρεψε στον Martin να έρθει στην πρώτη θέση και να ρίξει τον αναβάτη της εργοστασιακής ομάδας Ducati στην τρίτη θέση, αν και προσωρινά, καθώς εκείνος πλησίασε τον Marquez για τη δεύτερη θέση. Η πρωτοπορία ωστόσο άλλαξε χέρια στον 11ο γύρο όταν ο Martin έχασε το εμπρός μέρος της μοτοσυκλέτας του στη στροφή 6, αφήνοντας τον Bagnaia μπροστά. Πίσω του, δεύτερος, ήταν ο Bezzecchi και τρίτος ο Marquez, αλλά ο Ισπανός δεν άργησε να αρπάξει τη δεύτερη θέση στον 14ο γύρο

Ακολούθησαν μερικές εξαιρετικές ανταλλαγές ανάμεσα σε Bagnaia και Marquez, με τον Bagnaia να καταλήγει νικητής, σπάζοντας μάλιστα και το ρεκόρ της πίστας. Η επόμενη συνάντηση του MotoGP θα πραγματοποιηθεί στη θρυλική πίστα Le Mans το Σαββατοκύριακο 11 και 12 Μαΐου.