Moto

15 Nov, 2021 Ώρα 09:10

MotoGP Valencia: Κυριαρχία Ducati, νικητής ο Bagnaia, συγκινητικό αντίο για τον Rossi

Thumbnail

Τα συναισθήματα ήταν έντονα στο τελευταίο MotoGP για το 2021 στην πίστα της Ricardo Tormo της Βαλένθια. Ο τελευταίος αγώνας του Valentino Rossi δημιούργησε μια πολύ έντονη ατμόσφαιρα στην ισπανική πίστα με εκατοντάδες χιλιάδες φίλους του "Γιατρού" να θέλουν να αποχαιρετήσουν όπως αξίζει σε έναν θρύλο του αγωνίσματος.

Close

Ο Ιταλός ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και βρέθηκε γρήγορα στη δεκάδα μένοντας κοντά στο group των πρώτων. Η συνέχεια ήταν πιο δύσκολη καθώς έχασε την επαφή του με τους πρώτους, αλλά κατάφερε να διατηρήσει έναν καλό ρυθμό και να τερματίσει τελικά στη 10η θέση. Αυτός ήταν ο τελευταίος αγώνας του Rossi στο MotoGP και φυσικά στο τέλος τον αποθέωσαν τόσο οι συναθλητές του όσο και όλοι όσοι βρέθηκαν στην πίστα.

Αφιέρωμα στα πρωταθλήματα του Valentino Rossi.

Close

Close

Θρίαμβος της Ducati με κατάκτηση και του τίτλου Ομάδων

Η νίκη στον αγώνα πήγε στον Pecco Bagnaia με την εργοστασιακή Ducati. Ο Ιταλός οδήγησε πολύ γρήγορα και παρά την πίεση που δέχτηκε τόσο από τον Martin όσο και από τον Mir, κατάφερε στο τέλος να πάρει τη νίκη κλείνοντας μια απίθανη χρονιά για εκείνον και την Ducati. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο εκπληκτικός rookie, Jorge Martin. Ο νεαρός Ισπανός ξεκίνησε πολύ δυνατά από την pole position και γρήγορα πήρε την πρωτοπορία. Παρότι είχε καλό ρυθμό, όταν δέχτηκε την επίθεση του Bagnaia δεν είχε το κάτι παραπάνω για να μείνει στη μάχη της νίκης τερματίζοντας τελικά στη 2η θέση. Ο Martin, παρότι έχασε 3 αγώνες φέτος, κατάφερε να στεφθεί καλύτερος νεοφερμένος στο πρωτάθλημα.

Το βάθρο συμπλήρωσε ο Αυστραλός Jack Miller χαρίζοντας στην Ducati μια τεράστια επιτυχία και παράλληλα τον τίτλο και στο Πρωτάθλημα Ομάδων, εκτός από το Πρωτάθλημα Κατασκευαστών που είχε εξασφαλίσει στο Misano. Δυνατή μάχη έδωσε ο Joan Mir με τις Ducati σε όλη τη διάρκεια του αγώνα αλλά το καλύτερο που μπόρεσε να κάνει ήταν η 4η θέση με την Suzuki του. Πιο πίσω, στην 5η θέση, έμεινε ο Fabio Quartararo με την Yamaha, ενώ την εξάδα έκλεισε ο Johann Zarco επίσης με Ducati. Στη δεκάδα μπήκαν επίσης οι Binder (KTM), Bastianini (Ducati), Aleix Espargaro (Aprilia) και Rossi (Yamaha).

Ο Rossi υπέγραψε το ιδιαίτερο γκράφιτι στο κτίριο της πίστας Ricardo Tormo.

Την επόμενη εβδομάδα οι πρώτες δοκιμές του 2022

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MotoGP ολοκληρώθηκε για το 2021 με τον Fabio Quartararo να κερδίζει το Πρωτάθλημα Οδηγών. Τα Πρωταθλήματα Κατασκευαστών και Ομάδων πήγαν στην Ducati. Επόμενο ραντεβού για τους αναβάτες είναι την επόμενη εβδομάδα στην πίστα της Jerez για τις πρώτες δοκιμές του 2022.

Πηγή: zougla.gr

30 Apr, 2024 Ώρα 14:13

Η νίκη του Bagnaia αλλάζει τα δεδομένα στη βαθμολογία του MotoGP

Thumbnail

Ο αναβάτης της Pramac Ducati, Jorge Martin, «απειλούσε» τους υπόλοιπους με ένα πιθανό προβάδισμα 47 πόντων στο πρωτάθλημα. Και όλα αυτά, αφού βρισκόνταν στην πρωτοπορία του Ισπανικού αγώνα στον 11ο από 25 γύρους, μπροστά από τους Bagnaia και Marquez. Όλα όμως άλλαξαν μετά από πτώση του πρωτοπόρου του πρωταθλήματος, ανοίγοντας το δρόμο για τον Bagnaia και τον Marquez να κάνουν μάχη για τη νίκη.

Close

Κερδίζοντας τον Marquez κατά 0.372 δευτερόλεπτα, αφού πραγματοποίησε και ρεκόρ γύρου στη Jerez - ο Bagnaia είναι τώρα μόλις 17 πόντους πίσω από τον Martin, έχοντας αποκλειστεί από το sprint του Σαββάτου. Ο Marquez γιόρτασε το πρώτο του βάθρο Grand Prix ως αναβάτης της Ducati και το πρώτο του από το περασμένο Ιαπωνικό GP, ενώ ο αναβάτης της VR46 Ducati, Marco Bezzecchi, πήρε το πρώτο του βάθρο της σεζόν από την τρίτη θέση.

Close

Μετατρέποντας την pole σε πρωτοπορία, ο Marquez οδήγησε τον αγώνα καθώς ο Martin είχε μπει δεύτερος μπροστά από τον Bezzecchi και τον Bagnaia. Σηματοδοτώντας τις προθέσεις του από την αρχή, ο Bagnaia πραγματοποίησε μια απίστευτη διπλή προσπέραση στα φρένα κόντρα σε Bezzecchi κα Martin για να ανέβει στη δεύτερη θέση. Στο τέλος του πρώτου γύρου, ο Bagnaia πέρασε τον Marquez, αλλά ο δεύτερος αντέδρασε άμεσα, προσπαθώντας να ξαναπάρει την πρώτη θέση στον δεύτερο γύρο χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Ένα λάθος για τον Bagnaia στην τελευταία στροφή επέτρεψε στον Martin να έρθει στην πρώτη θέση και να ρίξει τον αναβάτη της εργοστασιακής ομάδας Ducati στην τρίτη θέση, αν και προσωρινά, καθώς εκείνος πλησίασε τον Marquez για τη δεύτερη θέση. Η πρωτοπορία ωστόσο άλλαξε χέρια στον 11ο γύρο όταν ο Martin έχασε το εμπρός μέρος της μοτοσυκλέτας του στη στροφή 6, αφήνοντας τον Bagnaia μπροστά. Πίσω του, δεύτερος, ήταν ο Bezzecchi και τρίτος ο Marquez, αλλά ο Ισπανός δεν άργησε να αρπάξει τη δεύτερη θέση στον 14ο γύρο

Ακολούθησαν μερικές εξαιρετικές ανταλλαγές ανάμεσα σε Bagnaia και Marquez, με τον Bagnaia να καταλήγει νικητής, σπάζοντας μάλιστα και το ρεκόρ της πίστας. Η επόμενη συνάντηση του MotoGP θα πραγματοποιηθεί στη θρυλική πίστα Le Mans το Σαββατοκύριακο 11 και 12 Μαΐου.