Moto

15 Oct, 2019 Ώρα 09:01

Παγκύπριο πρωτάθλημα Motocross 2019-2020: Πρεμιέρα με νίκη για Πάμπουκκα

Thumbnail

Την Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2019 διεξήχθη στην πίστα MXPRO στην Ποταμιά ο εναρκτήριος αγώνας για το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Motocross 2019/2020, με διοργανωτή τη Λέσχη Μοτοσικλετιστών Λευκωσίας υπο την αιγίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Μοτοσυκλέτας.

Close

Η πρεμιέρα είχε αρκετές συγκινήσεις και εκπλήξεις, ενώ οι μάχες στις διάφορες κατηγορίες κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρων των θεατών. Αναμφίβολα η μεγάλη έκπληξη έγινε στην κατηγορία ΜΧ1, όπου ο πρωτοεμφανιζόμενος σε αυτή Μιχάλης Πάμπουκκας ξεκίνησε με νίκη το φετινό πρωτάθλημα. Επίσης, σημείο αναφοράς μπορεί να χαρακτηριστεί το γεγονός ότι για πρώτη φορά στα χρονικά του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Motocross αγωνίστηκαν και δυο Τουρκοκύπριοι, στην κατηγορία ΜΧ OPEN FREE.

Η κατηγορία ΜΧ1 ήταν αυτή που μαγνήτισε το ενδιαφέρον του κοινού, καθώς ο περσινός πρωταθλητής Χρίστος Τσαγγαράς είχε να αντιμετωπίσει νέους αντιπάλους με φιλοδοξίες και στόχους κορυφής. Η άνοδος των Μιχάλη Πάμπουκκα και Χρύσανθου Γεωργίου στη μεγάλη κατηγορία έδωσε νέο χρώμα και ενδιαφέρουσες μάχες με το καλημέρα.

Close

Στην εκκίνηση του πρώτου σκέλους όμως, ο πιο έμπειρος αναβάτης στην ΜΧ1, Σάββας Σάββα, ήταν αυτός έφυγε καλύτερα από όλους. Κρατήθηκε πρώτος για μερικούς γύρους πριν τον περάσει ο Μιχάλης Πάμπουκκας ενώ από την τέταρτη θέση ο Χρίστος Τσαγγαράς είχε ήδη ανέβει δεύτερος. Στο μέσο του σκέλους ο πρωτοπόρος Πάμπουκκας είχε πτώση με αποτέλεσμα να τον περάσει ο Τσαγγαράς. Ο Πάμπουκκας δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε λίγο πριν το τέλος να περάσει τον Τσαγγαρά, ο οποίος όμως είχε την απάντηση αφού κατάφερε να ξαναπεράσει αυτός πρώτος. Στον προτελυταίο γύρο, ο Πάμπουκας επιχείρησε να ξαναπεράσει όμως οι δυο τους είχαν επαφή και πτώση. Ο Ταγγαράς σηκώθηκε πιο γρήγορα, άνοιξε απόσταση και με το πέσιμο της καρό σημαίας ήταν αυτός που κέρδισε τον αγώνα, όμως από την πτώση αποκόμισε τραυματισμό στο δάκτυλο. Ο Πάμπουκκας ολοκλήρωσε δεύτερος και ο Χρύσανθος Γεωργίου τρίτος.

Στο δεύτερο σκέλος ο Χρύσανθος Γεωργίου έκανε την καλύτερη εκκίνηση οδηγώντας τον αγώνα. Μετά τους πρώτους γύρους ο Πάμπουκκας τον πέρασε παίρνοντας την πρωτοπορία, με τον Τσαγγαρά να τον ακολουθεί όμως να μην μπορεί να μείνει κοντά του λόγω του τραυματισμού. Έτσι ο Πάμπουκκας τερμάτισε αυτή τη φορά πρώτος κερδίζοντας τον αγώνα στην παρθενική του εμφάνιση στην κατηγορία ΜΧ1. Ο Τσαγγαράς τερμάτισε δεύτερος σε σκέλος και αγώνα, ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Χρύσανθος Γεωργίου.

Μεγάλο ενδιαφέρων είχε και η κατηγορία ΜΧ2 όπου και σε αυτή την περίπτωση υπήρξαν νέες προσθήκες αθλητών οι οποίοι ήρθαν από την περσινή ΜΧ4. Ο Άριστος Γεωργίου ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής καθώς κέρδισε και τα δυο σκέλη ξεκινώντας με το δεξί τη φετινή σεζόν. Τερματίζοντας και στα δυο σκέλη δεύτερος, ο πρωτοεμφανιζόμενος Χρίστος Κημήτρη ολοκλήρωσε δεύτερος τον αγώνα και την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Γιώργος Βαρνάβα, ο οποίος τερμάτισε τρίτος και στα δυο σκέλη. Στην κατηγορία MX3 OVER, ο περσινός πρωταθλητής Μαρίνος Τσαγγαράς δεν είχε κανένα πρόβλημα να κερδίσει και τα δυο σκέλη, με αποτέλεσμα να είναι ο μεγάλος νικητής στην πρεμιέρα. Στις υπόλοιπες δυο θέσεις του βάθρου ανέβηκαν οι Άκης Σάββα και Άρης Κωνσταντίνου, με τον Σάββα να τερματίζει και στα δυο σκέλη δεύτερος και τον Κωνσταντίνου να είναι τρίτος και στις δυο περιπτώσεις.

Close

Στη νεοσύστατη κατηγορία, την ΜΧ ΟΡΕΝ, τις νίκες στα δυο σκέλη μοιράστηκαν οι Ανδρέας Παναγή και Αριστόδημος Έλληνας. Αμφότεροι, πέραν από τη νίκη είχαν και μια δεύτερη θέση, με τον Παναγή να θεωρείται νικητής καθώς κέρδισε το δεύτερο σκέλος. Τρίτος ήταν ο Βρυώνης Βλασίου.

Τέλος, στην κατηγορία MX OPEN FREE, στην οποία δικαίωμα συμμετοχής έχουν νεοεισερχόμενοι αναβάτες ή αναβάτες που δεν έχουν αγωνιστεί τα τελευταία 7 χρόνια σε αγώνες motocross της Κυπριακής Ομοσπονδίας Μοτοσικλέτας και δικαιούνται να αγωνιστούν με ανεξάρτητου κυβισμού και τύπου, και τύπου εντούρο μοτοσικλέτες, αυτός που κατάφερε να έχει το καλύτερο ξεκίνημα στη σεζόν ήταν ο Ανδρέας Παναγή, ο οποίος κέρδισε και τα δυο σκέλη και παράλληλα τον αγώνα. Ο Ηλίας Δημητρίου τερμάτισε δεύτερος, τρίτος ήταν ο Μιχάλης Αριστείδου. Σε αυτή την κατηγορία έτρεξαν για πρώτη φορά στα χρονικά του Κυπριακού motocross και δυο Τουρκοκύπριοι, οι Mustafa Sitki Dersey και Mehmet Tan.

Ο επόμενος αγώνας για το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Motocross θα διεξαχθεί στην πίστα Αμμοχώστου την Κυριακή 3 Νοεμβρίου.