Rally

24 Nov, 2021 Ώρα 13:00

Νίκη και τίτλος για τον Γιώργο Πολυκάρπου στο φινάλε του πρωταθλήματος ταχύτητας

Thumbnail

Με το Larnaca Rally Sprint ολοκληρώθηκε το φετινό HONDA/GALATARIOTIS – ENI Πρωτάθλημα Ταχύτητας, αγώνα τον οποίο διοργάνωσε ο Σύνδεσμος Αυτοκινήτου Λάρνακας υπό την αιγίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου.

Close

Στον πέμπτο και τελευταίο αγώνα του θεσμού πέντε οδηγοί είχαν βλέψεις για τον τίτλο, γεγονός που αποτέλεσε πόλο έλξης στους φίλους του αθλήματος αφού αρκετοί παρευρέθηκαν στη μήκους 2.4km διαδρομή στην περιοχή Κόσιης.

Στο αγωνιστικό μέρος ο Γιώργος Πολυκάρπου με το Mitsubishi Lancer EVO III πήγε στον τελευταίο αγώνα πέμπτος στη βαθμολογία και κατάφερε μετά από πολύ καλή απόδοση να ανατρέψει τα δεδομένα. Σε συνδυασμό με τον συντελεστή βαθμολόγησης που ήταν 1.25 και τα αποτελέσματα των κύριων αντιπάλων του, έφυγε από τον αγώνα της Λάρνακας πρωταθλητής, επίτευγμα το οποίο καταφέρνει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Ο καλύτερος χρόνος του Πολυκάρπου ήταν 0:02:03.01 και ήρθε στην πρώτη χρονομετρημένη διαδρομή. Ακόμα ένας οδηγός που εξέπληξε με την απόδοση του ήταν ο Ευαγόρας Κούλουρος, επίσης με Mitsubishi Lancer EVO III. Κατάφερε να τερματίσει δεύτερος γενικής και να εξασφαλίσει τον τίτλο στην κατηγορία RCS2. Καλύτερος χρόνος του Κούλουρου ήταν το 0:02:06.65 από την πρώτη διαδρομή.

Close

Ανταγωνιστικούς χρόνους σημείωσε και ο Πανίκος Πολυκάρπου με το Psaltis Autoparts / Comline Mitsubishi Lancer. Με τη συνολική του εμφάνιση ολοκλήρωσε στην τρίτη θέση γενικής με καλύτερο χρόνο το 0:02:06.91 στην δεύτερη χρονομετρημένη διαδρομή. Ο Γιάννος Ιωαννίδης (Mitsubishi Lancer EVO IX) πλασαρίστηκε στην τέταρτη θέση γενικής κερδίζοντας παράλληλα και την κατηγορία RC2. Παράλληλα, ο Ηλίας Πιερή με το Psaltis/ENEOS Mitsubishi Lancer Evo 9, εκ των διεκδικητών του τίτλου, ήταν 11 δέκατα του δευτερολέπτου πιο αργός και έμεινε πέμπτος γενικής κερδίζοντας την κατηγορία RCS2. Ακόμα ένας διεκδικητής του τίτλου, ο Νίκος Θωμά, πίσω από το τιμόνι του Semog Bravo Sport πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις για τη μέγιστη διάκριση χωρίς όμως να υλοποιήσει το στόχο του καθώς τερμάτισε στην έκτη θέση και πρώτος στην κατηγορία RCK1.

Ο Σταύρος Αντωνίου με το Psaltis/ENEOS Mitsubishi Lancer Evo X R4, παρόλο που τερμάτισε στην έβδομη θέση, εντούτοις κατάφερε να κερδίσει το πρωτάθλημα στην κατηγορία RC2. Στον αγώνα της Λάρνακας ο Δημήτρης Πιερή έτρεξε με Mitsubishi Lancer EVO X R4 και τερμάτισε στην όγδοη θέση γενικής. Στην ένατη θέση τερμάτισε ο βετεράνος Μάριος Παναγιώτου (Mitsubishi Lancer EVO IX) και την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Ιάκωβος Πενταράς/Νικόλας Ψύλλος (Mitsubishi Lancer EVO VI).

Δυνατές μάχες έγιναν και στη δικίνητη κατηγορία οι οποίες κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρων μέχρι το τέλος. Ο Χρυσόστομος Παντελή αγωνίστηκε με το νέο του απόκτημα, ένα ΕΝΕΟS Citroen DS3 R3 στην RC4 και έδειξε δείγματα γραφής αφού ήταν ο ταχύτερος όλων και συνάμα νικητής στον αγώνα. Ο οδηγός όμως που έφυγε με το χαμόγελο στα χείλη ήταν ο Αργύρης Σταύρου (Suzuki Swift) ο οποίος με συνοδηγό τον Ανδρέα Νέστωρος εξασφάλισε τον τίτλο στην κατηγορία RC4.

Μάχες είχαμε και στην κατηγορία RCS1 μεταξύ του Μάριου Ζάκου και του Μιχάλη Σοφοκλέους και αυτό το καταδεικνύουν τα χρονόμετρα. Και οι δύο με VW GOLF GTI, κινήθηκαν στο όριο με την πλάστιγγα να γέρνει προς το μέρος του Ζάκου αφού ήταν ταχύτερος κατά μόλις 27 δέκατα του δευτερολέπτου. Ο Σοφοκλέους όμως δεν έφυγε με άδεια χέρια από την Λάρνακα αφού εξασφάλισε τον τίτλο στην κατηγορία του.

Ο Δημήτρης Παρέλλης επέστρεψε στην αγωνιστική δράση με το Opel Corsa και ολοκλήρωσε πρώτος στην κατηγορία RC3. Ο Ρίκος Παναγιώτου τερμάτισε πρώτος στην κατηγορία RCT1 οδηγώντας ένα Suzuki Vitara.

Κύριος Χορηγός του αγώνα είναι η εταιρεία Ψάλτης Auto Parts με τις μπαταρίες Exide και την Comline Auto Parts.

28 Mar, 2024 Ώρα 07:44

Υπερθέαμα και εντυπωσιακές διαδρομές στο «TIGER RALLY 2024»

Thumbnail

Διεξάγεται το Σαββατοκύριακο 30 και 31 Μαρτίου το «TIGER RALLY 2024», το οποίο υπόσχεται να προσφέρει μοναδικό θέαμα ανεβάζοντας την αδρεναλίνη στα ύψη.

Close

Το «TIGER RALLY», το οποίο εντάσσεται στο πλούσιο καλεντάρι των Λεμεσίων powered by BrainRocket, διοργανώνεται από τη Λέσχη Αυτοκινήτου Λεμεσού και αποτελεί τον δεύτερο αγώνα του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Ράλλυ της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου (ΚΟΑ).

Η εκκίνηση του αγώνα θα δοθεί την Κυριακή 31 Μαρτίου στις 08:00, από τον Χώρο Στάθμευσης της Επίχωσης. Οι οδηγοί αφού καλύψουν 6 ειδικές διαδρομές σε Λιστόβουνο, Αγία Παρασκευή και Λάνια, θα επιστρέψουν και πάλι στο Χώρο Στάθμευσης της Επίχωσης στις 18:30, για τον τερματισμό και την απονομή των επάθλων.

Close

Σημειώνεται ότι το Σάββατο 30 Μαρτίου στις 19:00, σε πανηγυρική εκδήλωση στο χώρο της Επίχωσης, θα παρουσιαστούν στο κοινό τα αυτοκίνητα και οι οδηγοί που θα συμμετάσχουν στο «TIGER RALLY 2024». Τα αυτοκίνητα θα παραμείνουν στο χώρο της Επίχωσης μέχρι την εκκίνηση του αγώνα το πρωί της Κυριακής.

Οι φίλοι του αθλήματος θα μπορούν να ενημερώνονται ζωντανά για τα αποτελέσματα των διαδρομών μέσω της ιστοσελίδας της Ομοσπονδίας www.cmf.org.cy