Achna Speedway Dragster Track Day = Fun Day :)

17 Δεκ., 2020 Ώρα 18:38

Την περασμένη Κυριακή απολαύσαμε το τελευταίο Dragster Track Day της χρονιάς στην Achna Speedway. Η μέρα διοργανώθηκε από όλους τους οδηγούς που συμμετέχουν στην διοργάνωση του Track Day προσπαθώντας την ίδια στιγμή να μεταφέρουν το μήνυμα «μην τρέχετε στους δρόμους, έχουμε πίστα».

Η μέρα ξεκίνησε με 26 συμμετοχές με πολλά γνωστά ονόματα να λείπουν από το Track day μιας και ξεκίνησαν προετοιμασίες για την επόμενη χρονιά αλλά και λόγω του κορωνοϊού, ενώ οι κερκίδες για ακόμη μια φορά λόγω των μέτρων ήταν άδειες... Με αυτά τα δεδομένα αν με το καλό ξεκινήσει πρωτάθλημα αγώνων Dragster για το 2021 μιλάμε για ένα νούμερο της τάξης των 50 - 60 συμμετοχών σε κάθε αγώνα απλά για αρχή (μέχρι να το χωνέψουν και οι υπόλοιποι κοντράκηδες και να έρχονται στην πίστα).

Συνολικά 6 κατηγορίες, εκ των οποίων οι 2 με αγωνιστικά απόλαυσαν μια υπέροχη μέρα με γρήγορα περάσματα στα γνωστά πλέον 300 μέτρα της Achna Speedway, με ασφάλεια.

Στην κατηγορία 2WD N/A πρώτη θέση πήρε ο Γιώργος Χατζηγιάννης (Honda Civic EG) κερδίζοντας την τελική κόντρα από τον 2ο Αντρέα Χρίστου (Honda Civic EG). Την τρίτη θέση στη κατηγορία πήρε ο Σωτήρης Ιωάννου (Honda Civic EG).

Στην 2WD Turbo ο Αλέξανδρος Ονησιφόρου (Mazda MX5 Turbo) κέρδισε την τελική κόντρα ενάντια στον 2ο Χρίστο Χαγκούδη (Honda Civic Turbo). Την τρίτη θέση κέρδισε ο Ανδρέας Διογένους (Fiat Abarth).

Στην 4WD Turbo o Σωκράτης Χαραλαμπίδης (VW Golf) κατέγραψε και τον καλύτερο χρόνο της ημέρας (8,373) στην τελική κόντρα με τον 2ο Πάνο Τσιακκούρα (Audi RS3). Την τρίτη θέση κέρδισε ο Παναγιώτης Κκολής (VW Golf).

Στη κατηγορία Diesel ο Κωνσταντίνος Δημοσθένους (BMW 640d) έκανε τη διαφορά στην τελευταία κόντρα εναντίον του 2ου Νίκου Κούτα (BMW 435d). O Βασίλης Νικολάου (VW Golf) πήρε την τρίτη θέση.

Στην 2WD Turbo Racing Ο Στέλιος Σώτου (Honda Civic Turbo) χωρίς ανταγωνισμό πήρε την πρώτη θέση όπως και ο Τάσος Ιακώβου (Honda Civic) στην 2WD Ν/Α Racing.

H STS Events, ευχαριστεί όλους τους συμμετέχοντες. Σύντομα θα σας έχουμε νέα για μια γενική συνάντηση για την επόμενη χρονιά μιας και γίνονται συζητήσεις για να γίνει κανονικό πρωτάθλημα.

Θα επιστρέψουμε σύντομα με ακόμη περισσότερες φωτογραφίες.