Πρωτάθλημα Karting 2023 – Oκμάν, Αλεξάνδρου και Χρ. Δημητρίου οι νικητές του πρώτου αγώνα

16 Μαρ., 2023 Ώρα 09:19

Με την συμμετοχή 20 αθλητών ξεκίνησε η αγωνιστική χρονιά 2023 και το Πρωτάθλημα Karting 2023 που διοργανώνει το Karting Club Cyprus.

Οι αθλητές αγωνίστηκαν σε τρεις κατηγορίες, την Mini Rok, την Rok GP και την ΚΖ2 με τα εξατάχυτα.

Στην Mini Rok, νικητής και στα δύο heats ήταν ο Ruzgar Okman με δεύτερο τον Πάνο Χριστοδούλου και τρίτο τον Ανδρέα Κοσιάρη.

Στην κατηγορία Rok GP συμμετείχε ο βετεράνος οδηγός και παλαιός πρωταθλητής Γιώργος Αλεξάνδρου ο οποίος απέδειξε ότι «ο παλιός είναι αλλιώς». Στο πρώτο heat νικητής ήταν ο Ivan Kondratenko με δεύτερο τον Εύη Λουκά και τρίτο τον Γιώργο Αλεξάνδρου. Στο δεύτερο τελικό Heat, ο Γιώργος Αλεξάνδρου έδειξε την κλάση του αφού μετά από δύο χρόνια πλήρους απραξίας επέστρεψε και κέρδισε καθαρά τον αγώνα! Δεύτερος, ήταν ο Ivan Kondratenko και τρίτος ο Εύης Λουκά, αφήνοντας στην τέταρτη θέση τον Ανδρέα Ιωάννου. Ακολούθησαν ακόμη τρεις οδηγοί με την κατηγορία να αφήνει τις καλύτερες εντυπώσεις.

Στην κατηγορία των KZ 2 υπήρξε ένα θέμα με διαφορετικές παρτίδες ελαστικών για τις οποίες βέβαια κανένας δεν φέρει ευθύνη. Όπως φάνηκε, κάποιοι αθλητές που είχαν ελαστικά από μια συγκεκριμένη παρτίδα είχαν σχετικό πλεονέκτημα σε σχέση με άλλους που έτυχε να πάρουν ελαστικά ίδιας μάρκας και κωδικού αλλά διαφορετικής παρτίδας. Λόγω του γεγονότος ότι ούτε ο προμηθευτής, ούτε ο διοργανωτής μπορούσε να γνωρίζει το ότι θα υπήρχε διαφορά, ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά.

Στο πρώτο heat της ΚΖ2 νικητής ήταν ο Χρίστος Δημητρίου με δεύτερο τον Κωνσταντίνο Ευθυμίου ο οποίος πάλευε να βρει το λάθος με τα ελαστικά. Τρίτος ήταν ο Μιχάλης Δημητρίου. Ντεμπούτο στα εξατάχυτα έκανε και ο νεαρός Γιώργος Ορφανίδης, πρωταθλητής παλαιότερα στην κατηγορία Rok, ενώ συμμετείχε και ο Παντελής Παντελή κι αυτός με θέμα στα ελαστικά.

Στο δεύτερο heat, και πάλι ο Χρίστος Δημητρίου ήταν ο νικητής ενώ η δεύτερη θέση ξεκαθάρισε στην κυριολεξία στην γραμμή του τερματισμού με τον Μιχάλη Δημητρίου να την κερδίζει με μια διαφορά χιλιοστών του δευτερολέπτου! Ο Κωνσταντίνος Ευθυμίου ήταν τρίτος ενώ τέταρτος ήταν ο Στέλιος Κυθρεώτης που αντιμετώπισε κι εκείνος θέμα με την παρτίδα των ελαστικών του.

Υποστηρικτές του αγώνα ήταν η Pantone Signs, η Frotcom και η STS Events. Χορηγός επικοινωνίας το car.com.cy.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ ανήκει στον αλυτάρχη Μιχάλη Χριστοδουλίδη που ξόδεψε αρκετές ώρες για να διοργανωθεί σωστά αυτός ο αγώνας με βάση τους κανονισμούς.

Ο επόμενος αγώνας θα γίνει στις 30 Απριλίου και πάλι στην Daytona Raceway.