Οι Τσουλόφτας- Ηλία κέρδισαν το Ράλλυ Στερεάς Ελλάδας! Τρίτη θέση για τους Πέτρο Παντελή-Πάμπο Λαό!

07 Ιουν., 2023 Ώρα 08:24

Μπορεί το Κυπριακό δίδυμο να μην είχε καλό ξεκίνημα αφού στην πρώτη ειδική της ημέρας έχασε χρόνο για να αλλάξει ένα κλαταρισμένο λάστιχο στο Volkswagen Polo R5, ωστόσο διέψευσε τη γνωστή παροιμία που λέει ότι « Η καλή ημέρα από την αρχή φαίνεται».

Οι Αλέξανδρος Τσουλόφτας-Στέλιος Ηλία δεν ξεκίνησαν καλά την ημέρα αλλά δεν πτοήθηκαν από το χρόνο που έχασαν. Οι Πρωταθλητές Ελλάδος του 2021, στη συνέχεια οδήγησαν στο όριο, κερδίζοντας όλες τις υπόλοιπες ειδικές διαδρομές της ημέρας αλλά μέχρι και την τελευταία ειδική βρίσκονταν στη δεύτερη θέση του αγώνα. Με τη βοήθεια και της τύχης - τα ράλλυ πάντα επιφυλάσσουν εκπλήξεις- ήρθε η νίκη.

Όλα έδειχναν ότι οι Ιωάννης Παπαδημητρίου-Νίκος Πετρόπουλος θα ανέβαιναν στο ψηλότερο σκαλί. Η νίκη ήταν στο «τσεπάκι» τους. Όμως λίγο πριν την εκκίνηση της τελευταίας διαδρομής του αγώνα, υπέπεσαν σε λάθος και με απόφαση των αγωνοδικών τέθηκαν εκτός αγώνα.

Ποιο ήταν το λάθος τους; Και γιατί οι κριτές τους απέκλεισαν;
Tο πλήρωμα του Skoda Fabia Rally2 Evo άλλαξε ένα ελαστικό σε χώρο Επιτηρούμενης Στάθμευσης, γεγονός που απαγορεύεται βάση του Γενικού Κανονισμού Ράλλυ. Ύστερα από αυτή την εξέλιξη, οι Ιωάννης Παπαδημητρίου-Νίκος Πετρόπουλος τιμωρήθηκαν και οι Αλέξανδρος Τσουλόφτας-Στέλιος Ηλία βρέθηκαν στην 1η θέση της γενικής και πανηγύρισαν άλλη μία επιτυχία επί ελληνικού εδάφους, διπλασιάζοντας τις νίκες τους στο φετινό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ράλλυ.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισαν οι Πάνος Κύρκος-Γιώργος Πολυζώης που για άλλον έναν αγώνα εντυπωσίασαν με τα περάσματά τους, επικρατώντας στην Ομάδα Ν, με τον 34χρονο οδηγό να αποδεικνύει για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα πως είναι γρήγορος και στη χωμάτινη επιφάνεια.

Οι Πέτρος Παντελή-Πάμπος Λαός (Citroen DS3 R5) αν και δυσκολευτήκαν, τερμάτισαν στην τρίτη θέση με το Citroen DS3 R5, για δεύτερη φορά σε Ελληνικό πρωταθληματικό αγώνα.