Rally Αργεντινής – 4η Μέρα: Πρώτη του Tanak με Toyota

29 Απρ., 2018 Ώρα 19:40

O Ott Tanak κατέκτησε την πρώτη του νίκη στο Rally Αργεντινής και πρώτη του με την Toyota, με τα Hyundai των Thierry Neuville και Dani Sordo να συμπληρώνουν τις θέσεις του βάθρου.
Για τις τρεις τελευταίες ειδικές του Rally Αργεντινής οι οδηγοί επέλεξαν 5 μαλακά ελαστικά εκτός του Al Qassimi που επέλεξε 6 μαλακά.

Ο Εσθονός διαχειρίστηκε την διαφορά που έχτισε τις προηγούμενες μέρες και οδήγησε με ασφάλεια προς την τρίτη του, συνολικά, νίκη.

Πίσω του ήταν τα δύο Hyundai i2o Coupe WRC των Thierry Neuville και Dani Sordo που πήγαν, και αυτοί, με ασφάλεια και χωρίς ρίσκα στον τερματισμό.

Μάχη για την 4η θέση έδωσαν οι Sebastien Ogier και Andreas Mikkelsen με τον Γάλλο να βγαίνει νικητής για μόλις 4 δευτερόλεπτα. Ο Elfyn Evans τους ακολούθησε στην 6η θέση, με τον Kris Meeke να ανεβαίνει στην 7η.

Ο Esapekka Lappi είχε κλατάρισμα μόλις στην τρίτη στροφή της πρώτης ειδικής της ημέρας, χωρίς να χτυπήσει κάπου, και έχασε αρκετό χρόνο.

Την δεκάδα συμπλήρωσαν οι Teemu Suninen και Pontus Tidemand, που κέρδισε το WRC2 με το Skoda Fabia R5.