Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Hamilton - Νικητής στο Μεξικό ο Verstappen

28 Οκτ., 2018 Ώρα 23:14

Τον πέμπτο προσωπικό παγκόσμιο τίτλο κατέκτησε ο Lewis Hamilton στο γκραν πρι του Μεξικό και μάλιστα τρεις γύρους πριν ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα. Ο Βρετανόςπιλότος της Mercedes αν και ξεκίνησε πολύ δυνατά προσπερνώντας τον Ricciardo λίγα μέτρα μετά την εκκίνηση δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο και με τον Verstappen.

Έτσι ακολούθησε έναν διαφορετικό ρυθμό, δεν χρειάστηκε να πιέσει πολύ τον εαυτό του καθώς χρειαζόταν μόλις 5 βαθμούς και η 4η θέση του χάρισε τον πολυπόθητο τίτλο.

Εύκολη νίκη

Ωστόσο με χαρακτηριστική ευκολία κατάφερε να κερδίσει τον 19ο γύρο του φετινού παγκοσμίου πρωταθλήματος Formula 1 ο Max Verstappen. O Ολλανδός πιλότος της Red Bull εκκίνησε από την 2η θέση, προσπέρασε τον Ricciardo με το... καλημέρα και παρέμεινε στην κορυφή χωρίς να δεχτεί καμία απολύτως πίεση.

Πίσω του τερμάτισε ο Vettel με Ferrari που μπορεί να το... πάλεψε όμως η θέση και οι βαθμοί που απέσπασε δεν ήταν αρκετοί για να τον κρατήσουν ζωντανό στο δρόμο για την κατάκτηση του τίτλου που πήγε στα χέρια του Hamilton.  Το βάθρο συμπλήρωσε ο Raikkonen, επίσης με Ferrari.